Gurur duyuyorum.. Sivri Dilli Hatun

0
230

Merhaba;

Otur şuraya yaz bir şeyler dediler. Ben de oturdum yazıyorum 🙂

Yazmak, okumak ve farkına varmak.. Hepimize bunu diliyorum. “Gurur duyuyorum” olsun bu ay ki yazımın adı..

Kadın olmak belki de dünyanın en zor işi. Hangi tarih aralığına bakarsanız bakın kadının, kadın olma silsilesinden geçtiği yazılıdır satırlarda…

Bir tek edebiyat sever bizi..

Ne onurlandırıcı aslında.. Bence, erkek egemen toplumun kadına olan bakışını değiştirmek bunu yapabilmek bunu başarabilmek olmazsa olmazların ilk sırasında. Zaman, her zaman bizi güçlendirmiştir bayanlar…

Yok vazgeçtim kadınlar, kadınlarımız.Çünkü bayan kelimesi “bay” dan türemiştir. Neyse, aslında hep güçlüydük biz.

Neyi bekliyorduk, neden sessizdik…

Haksız bir rekabete girmek değildi niyetimiz erkeklere karşı. Ama bu konuma zorla itildik. Kanıtlamak varlığımız göstermek zorunda bırakıldık. Aslında çokta iyi oldu demeliyiz bu itilmenin sonucu.

Çünkü bizler yemek yapıp, ütü yapan çocuk bakan kadın imajının eskilerde kaldığını görebilen bir nesiliz.

Erkeklerin alışamadığı bir gerçek var ki, denenmiş, yaşanmış ve yaşananlara şahit olmuş geçmişten bugüne daha bilinçli ve özgür kadınlar… Düşündüklerimizi söylemekten, yazmaktan çekinmiyoruz artık.

Belki de değerleri ve inançları daha iyi bir yaşam kalitesi için şekillendiriyoruz. Dik duruyoruz, hayır diyor üstümüze düşen görevleri bir çok erkekten daha iyi yapıyoruz. Korkutulmuş, sindirilmiş bir yaşamı ölme pahasına kabul etmiyoruz. Birbirimize ellerimizi uzatıyor, yapabildiğimiz kadarıyla hep beraber kötü ile savaşıyoruz. Çünkü artık,( satırlarımı sesli okuduğunuzu düşünerek bende kelimelerime ses veriyorum.)

Çünkü artık, farkındalığın öğrenmemiz gereken en önemli bir gerçek olduğunu biliyoruz. Öğreniyoruz. FARKINDALIK.. Kendinizi arayın… Bana göre farkındalik “new age” eğlence kuluplerinde ya da bir sohbet sırasında birbirimizi oyalarken kullanalım diye var olan bir sözcük, bir kavram bir felsefe değil. Bu kelime, bizi oyalamak için değil de aramaya itmek için olmalı..

Hoş aramakla bulunmaz ama bulanlar da sadece arayanlar arasından çıkar. Kendinizi arayın… Tabii ki bu kelime her anlama çekilebilir, umarım kasdettiğim anlamı anlatabilmişimdir.

“Nesiniz siz” “Neler sizi mutlu ederken, neler sizi mutsuz, negatif yapabiliyor” “Neden insanlara karşı tölerans gittikçe azaldı hatta bitti.” Bu soru kalıpları o kadar çok o kadar çok fazlalaşabilir ki kafanızda siz bile şaşırabilirsiniz buna.Bel ki de ilk adım budur.. Sorabilmek… Farkındalık, şimdiki deneyimin bilincinde olup ve onu koşulsuz kabul etmektir. Varsınız.. Varım.. Var olacağız.. Yeterki farkına varalım.

“Bizler bu evrenin olmazsa olmazlarıyız ve kabul görmek hakkımız.” Kendiniz kabul ettiriniz bilgi ile, örf ile, sevginiz ile… Ben kalemi elime alınca yazar yazar , yazarım.Dilerim sizlerde okur okur okursunuz beni.

Sizlerle, istediğiniz sürece burada olmak isterim. SivriDiliHatun’ um ben, ama dilimin sivriliği hakkımıza haksızlık yapanlaradır. Satırlarımda feminst kelimelere denk gelmiş olsanız da bu satırlar özel olan 8 mart dünya kadınlar ya da dünya emekçi kadınlar günü içindir. Ben size aşk’ı anlatmayı tercih ederim. 😉

Bir başka yazılarda.. Ama önce farkına vararak.. Tek başına çocuk büyüten, çalışmak zorunda olan annelere, Hastasınız başından ayrılmayan, gözünü kırpmadan bekleyen kadınlarımıza, İşkence ve psikolojik eziyetlere maruz kalmış, yıpratılmış, eksilmiş üzüntüsünü kendi başına yaşayıp bir başına mücadesini veren kadınlarımıza, Hakkını arayan, umudunu yitirmemiş farkındalıkta yeni bir adım atmaya kendini hazır hisseden kadınlarımıza, Ailesini korumak, huzuru ve sağlığı için çabalayan eşine destek olan aile kavramını bilen tüm eş kadınları- mıza, Ve çok işle az para alan tüm emekçi kadınlara, Sağlık, dirilik, farkındalık ve mutluluk diliyorum…

Geleceği yetiştiren ve şekillendiren toplum hayatında zor şartlarda çalışmak zorunda bırakılan kadınlarımızın bu özel gününü kalbime ait en temiz duygularımla kutluyor ve gelişimin geleceğin ancak kadınların toplumlarda hak ettikleri yeri bulmaları ile olacağının altını çizmek istiyorum.

Ve affola ama, Sizinle gurur duyuyorum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here